02.05.2009 Elektrownia Jadrowa Zarnowiec dawna miejscowosc Kartoszyno nad Jeziorem Zarnowieckim . W latach 1982-1990 budowano tu pierwsza polska elektrownie jadrowa w ramach polskiego programu energetyki jadrowej zgodnie z ktorym miano wybudowac elektrownie Zarnowiec i Warta w Klempiczu w Wielkopolsce . Docelowo Zarnowiec tworzyc mialy 4 bloki energetyczne napedzane radzieckimi reaktorami WWER-440 o lacznej mocy ok 1600 MW Pierwszy blok mial zostac uruchomiony w 1990 roku , drugi w 1991 roku w elektrowni zatrudnionych mialo byc 2500 osob Po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku i wielu protestach mieszkancow regionu oraz upadku PRL wpierw zawieszono prace w 1989 roku a nastepnie w 1990 roku rzad ostatecznie zrezygnowal z dalszej budowy W 1994 roku na miejscu jadrowej planowano wybudowac parowo - gazowa Zarnowiecka Elektrownie Gazowa jednak jak na razie nic z tych planow nie wyszlo Od 2005 roku idea budowy elektrowni jadrowych w Polsce odzyla . Wskazano Zarnowiec ( w nieco innym miejscu ) i Klempicz oraz zastepczo Kopan , Nowe Miasto , Wyszkow , Chotcze , Goscieradow i Malkinie jako ewentualne miejsca budowy oraz kilka miejsc skladowania odpadow promieniotworczych N/z blok reaktora zalany woda
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER